Şubat Ayı Puantaj ve Prim Günü Hesaplama

Yazan Tuğba Barbar Balcıoğlu

Tam ay çalışan sigortalıların prim günü, ilgili ayın 31 gün, 28 gün ya da 29 gün sürmesine bakılmaksızın 30 gün olarak bildirilmelidir.

Şubat ayında, ayın ilk günü işe girmiş ya da ayın son günü işten çıkmış olsa dahi 30 gün hesaplama ve bildirim yapılmalıdır. Fakat işe girişi ay ortasında olduğu takdirde veya eksik günü olması halinde (devamsızlık, ücretsiz izin vb) hesaplama ve prim gün bildirimi Şubat ayının gün sayısına göre hesaplanacaktır.

2020/20 sayılı SGK İşveren İşlemleri Genelgesinde, Şubat ayında çalışma gün sayısının 30 olarak esas alınması sadece o ayın tamamında çalışmış olanlar için geçerli olup, ay içerisinde işe girmiş veya çıkmış ya da giriş – çıkışı olmasa da ayın bazı günlerinde işyerinde çalışmamış olanlar için gün sayısının hesabında 30 gün yerine o ay kaç gün sürüyorsa o sayı esas alınacaktır.

Örneğin, Şubat 2023 ayında 2 gün ücretsiz izin kullanan bir çalışan için hesaplama 30 gün üzerinden değil 28 gün üzerinden yapılacaktır. Buna göre çalışan, tam ay çalışsa 30 gün üzerinden ücret alacakken 2 gün eksik çalıştığında 4 günlük eksik ücret almış ve buna göre prim bildirimi yapılmış olacaktır.

Nakil çalışanlar için ise yine tam ay çalışılması halinde bildirimler 30 gün üzerinden yapılacaktır.

*Yazar: Tuğba Barbar Balcıoğlu

Grup Yöneticisi, Bordrolama Hizmeti Bölümü

Bu Yazılar Da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.