Yeni Nesil Çalışma Modelleri ile Dijitale Geçin

Yazan Editör

Yeni nesil çalışma modelleri, son dönem itibariyle kamu sektörünü ve özel sektörü yakından ilgilendirir. Rutin hayatta meydana gelen değişimler çoğunlukla, COVID 19 salgınının sebep olduğu yeniliklerdir. Birçok iş kolunda aksamalar görülürken, teknolojik imkanlar gelişim göstermiştir. Mesleki faaliyetleri dijital ortamda gerçekleştirmek veya işin bir bölümünü bu ortama taşımak avantajlıdır.

Yeni nesil çalışma modelleri, zaman tasarrufu sağlayabilecek standartlarda geliştirilmiştir. Teknoloji çağının imkanlarından faydalanarak çalışanlara eğitici kurslar sunmak, şirket departmanlarının faaliyetlerini sanal ortam üzerinden takip edebilmek, mesleki sorunlar karşısında aktif çözümler üretebilmek her işletmenin gereksinim duyabileceği şeylerdir.

Gelişimi devam eden yeni nesil çalışma modelleri yalnızca teknoloji kullanımını ifade etmez. Teknolojik açıdan şirkete katkı sağlayabilecek hizmetlerin, bu alanda profesyonel kurumlardan alınması da yeni nesil metotlardandır. Buna dış kaynak kullanımı da denir. Farklı sektörlerde hizmet veren küçük çaplı işyerleri veya gelişmiş firmalar, teknolojik donanımlarını artırmak için bordro hizmetleri ve süreç danışmanlığı desteği alabilir. Mevcut çalışanların mesleki bilgilerini kontrol etmek ve yeni çalışanlar istihdam ederken doğru bir süreç yönetimi sağlamak yeni nesil online çalışma modelleri ile mümkündür.

Hibrit Çalışma Modeli Nedir?

Hibrit yöntemi, salgın itibariyle popülerlik kazanmış bir çalışma tarzıdır. Evden çalışma ve uzaktan çalışmayı kapsayan hibrit çalışma sistemi, hem işyeri hem evde çalışmayı mümkün kılar. Mesai sürecinin yarı zamanlı olarak evden, yarı zamanlı olarak işyerinden yürütülmesi çalışan konforunu yükseltir. Ayrıca zorunlu iş duraksamalarında çalışmaları sürdürmek mümkün olur. Ofisten idare edilen işlerin bazı koşullarda evden de sürdürülebilmesi, çalışan ve işveren açısından kolaylık sağlar. 

Fiziksel olarak işyerlerine gidememe durumu, teknolojik çözümlere başvurmayı zorunlu kılmıştır. Tedbir amaçlı kısıtlamalar öncesinde pek yaygınlık göstermeyen uzaktan çalışma metodunun önemi ise her geçen gün artmıştır. Teknolojik  imkanların sunduğu kolaylıklar, işverenlerin maddi kayıp yaşamasına büyük ölçüde engel olur.

Evden Çalışma Modeli Nedir?

Home ofis evden çalışma kavramının İngilizcesidir. Hibrit çalışmayla arasındaki temel fark, tüm iş takibinin evden yapılmasıdır. Belli zamanlarda işyerine gitmeye gerek olmadan, ev imkanlarıyla mesleği sürdürmek konforlu ve avantajlıdır. COVID 19 sonrasında dünya genelinde yaygınlaşan evden çalışma, teknolojik cihaz ve internet bağlantısına sahip olmayı gerekli kılar. Ek olarak, bazı iş programların cihazda bulundurulması da gerekir.

Evden online çalışma olarak ifade edilebilecek bir metottur. İşveren tarafıyla interaktif bir iletişim kurarak internet ortamından hizmet sunma, birçok sektörde varlığını hissettirmeye başlamıştır. Ev ortamından gerçekleştirilebilecek çalışma metotları esas olarak bu kategoriye dahildir. Online hizmetler, çalışanı yormaması sebebiyle iş performansına katkı sağlar.

Yeni Nesil Çalışma Modelleri Hangi Hizmetleri Kapsar?

Online çalışma sayesinde birçok işin kontrolü tek kaynakla gerçekleştirilebilir. İnternet ortamında bordro denetimi, dış kaynak bordro hizmetleri, teknik bordro hizmetleri almak mümkündür. İşletme çalışanlarının genel durumlarına dair veriler uygun olarak sınıflandırılıp takip edilir. Online çalışma hizmetleri, işverene sağlayacağı kolaylıklar açısından avantajlıdır.

Teknik bordro hizmetleri alarak, web tabanlı yazılım aracılığıyla çalışan bilgileri rahatlıkla incelenebilir. Avans ödemeleri, sigorta ve bireysel emeklilik işlemleri, yıllık izin takibi, işe giriş ve işten çıkış prosedürleri teknik bordro hizmetine dahildir. Yeni nesil çalışma modelleri, firmaların hukuki sorunlar yaşamaması için de faydalıdır. Çalışan tarafına ve devletin çeşitli kademelerine yapılması gereken tüm ödemeler, online bordro ve bütçe takip hizmetleriyle idare edilebilir. AR – GE bordro hizmeti alarak ise firma faaliyetlerine uygun SGK teşviklerinin takibi yapılarak, ihtiyaç duyulabilecek kaynaklara ulaşım sağlanır.

Parasal işlemlerin takibi ve usulüne uygun gerçekleştirilmesi, yeni nesil çalışma modelleri ile hızlı ve güvenlidir. Web tabanlı yazılımlar kullanılarak taşeron firma veya yetkililerin çalışmaları da kontrol edilebilir. Bazı firmalar, bir projeyi gerçekleştirmek için kendi kaynaklarını kullanmayıp farklı firmalardan hizmet alır. Hizmet alınan taşeron firmanın çalışma disiplinini kontrol etmek ve amaçlara ne kadar yakın olduğunu gözlemlemek için taşeron kontrol hizmeti uygundur. İnternetten çalışma kapsamındaki hizmetler, çalışanların ve firmanın genel durumunu her zaman takip etme olanağı sunar.

Yeni Nesil Online Çalışma Modelleri Son Derece Güvenilir!

Klasik veri depolama yöntemlerinin işlevsiz hale gelmesiyle, dijital takip ve kontrol yöntemleri gelişmiştir. Güvenilir yazılımlarla korunan dijital veriler kontrol ve revize açısından kolaylık sağlar. Yeni nesil çalışma modelleri en büyük firmalardan yerel işletmelere kadar, birçok hizmet sunucusunun ihtiyacı olabilecek metotlardır. Çalışanların finansal veya işe dair hukuki işlemlerini takip ederken, hiçbir veri kaybı yaşanmaz. Devlet ile uyumlu çalışılır ve mevzuata uyumludur.

Kişilere, özel kurumlara veya devlete ödenmesi gereken meblağlar yeni nesil çalışma modelleri ile takip edilir. Gereken işlemlerin zamanında yapılması, muhtemel cezaların önlenmesini sağlar. Hizmet kalitesini ve firma itibarını artırmaya yönelik uygulamalar, kârı olumlu yönde etkiler. Uzaktan – online çalışma metodu yaygınlık kazanırken, dijital hizmetler alarak firmayı çağa adapte etmek akıllıcadır. Bu alanda daha detaylı bilgi almak ve verimli çalışma koşullarını artırmak için İnka İK ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu Yazılar Da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.