Devlet Teşviklerinden Verimli Şekilde Yararlanın

Yazan Editör

Devlet, ekonominin daha sürdürülebilir ve sağlıklı işlemesi, işsizlik oranını azaltmak ve buna bağlı olarak istihdamı artırmak için katma değer üreten işletmelere çeşitli desteklerde bulunmaktadır. Siz de kendi işletmeniz ve girişiminiz için devlet teşviklerinden verimli bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Devletin girişimcilere ve girişimci olmak isteyen kişilere sunduğu devlet teşvikleri arasında; Ar-Ge, teknoloji odaklı üretim destekleri, işe yerleştirme destekleri, girişimcilerin ihtiyaç duyacağı rehberlik ve danışmanlık hizmetleri yer alır. Oldukça farklı ve çeşitli teşvik programları sunan devlet, üretim yapan işletmeler için ayrıca laboratuvar hizmetleri gibi daha pek çok imkan sağlar.

Girişimcileri daha da güçlendirmek için sunulan devlet teşvikleri aynı zamanda uygulanan vergi politikaları ile de desteklenerek sizlere yardımcı olur. Türkiye’de kendi işini kurmak isteyen ya da hali hazırda kurduğu için en iyi şekilde geliştirmek isteyen kişiler için birçok destek programı bulunur.

Teşvik Sisteminde Yatırımcılara Destek Verilen Konular

Teşvik sistemi kapsamında devletin girişimcilere sunduğu teşvik uygulamaları; genel teşvik uygulaması, öncelikli yatırımların teşviki ve stratejik yatırımların teşviki olarak öne çıkar. Her bir uygulama kendi içerisinde çeşitli KDV istisnaları, vergi iadeleri, yatırım yeri tahsisi gibi çeşitli destekleri barındırır. Konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için devlet teşviklerini inceleyebilirsiniz:

  • Genel Teşvik: Gümrük vergi muafiyeti, KDV istisnası, gelir vergisi stopajı desteği.
  • Öncelikli Yatırım Teşviki: KDV istisnası, vergi indirimi, gümrük vergi muafiyeti, gelir vergisi stopajı desteği, sigorta primi işçi hissesi desteği, sigorta primi işveren hissesi desteği, yatırım yeri tahsis, faiz veya kar payı desteği.
  • Stratejik Yatırım Teşvikleri: KDV istisnası, vergi indirimi, faiz veya kar payı desteği, sigorta primi işveren hissesi desteği, gümrük vergi muafiyeti, gelir vergisi stopajı desteği, yatırım yeri tahsis, KDV iadesi, sigorta primi işçi hissesi desteği.

Yatırım Teşvik Uygulamaları

  1. Öncelikli Yatırımlar: Bu destek programında yüksek teknolojiye sahip ürünlerin üretilmesine yönelik destekler yer alır. İlaç, Büro malzemeleri üretim ve imalatı, radyo, televizyon ve haberleşme teçhizatı ve cihazları üretimi, hava ve uzay taşımaları, tıbbi aletler ve optik aletler ile saat imalatı bu devlet teşvikleri kapsamındadır.
  2. Stratejik Yatırımlar: Stratejik yatırımlar kapsamına giren değerlendirme unsurları şu şekildedir: Minimum sabit yatırımın 50 Milyon TL üzerinde olması, yurt içindeki toplam üretimin kalitesinin ithal edilen üründen az olması, katma değerin minimum %40 oranına sahip olması, son 1 yıl içerisinde yapılan toplam ithalatın 50 Milyon ABD Doları üzerinde olması.
  3. Genel Teşvik Uygulamaları: Bölge ayrımı yapılmadan devlet teşvikleri dahilinde olmayan yatırımların konularına ve diğer teşvik uygulamalarına yer verir. Gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası gibi konular dahilinde gerçekleştirilir.

Teşvik Danışmanlığı

Devlet teşvikleri kapsamından verimli bir şekilde yararlanmak için profesyonel destek almanız oldukça önemlidir. İNKA İnsan Kaynakları alanında en iyi hizmeti sizlere sunar. Teşvik danışmanlığı ve devlet teşvikleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için, İNKA İK ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu Yazılar Da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.